تاریخچه‌ی گردنبند

طبق تحقیقات و مکاشفات باستان‌شناسی، قدیمی‌ترین زیورآلات مورد استفاده‌ی بشر، گردنبندی از صدف‌های سوراخ شده است که در غاری واقع در مراکش کشف شده است. این گردنبند احتمالا متعلق به ۱۱۰ هزار سال پیش از میلاد است.

۱۴۰۱ چهارشنبه ۷ ارديبهشت
791 بازدید
تاریخچه‌ی گردنبند

تاریخچه‌ی گردنبند در تمدن‌های باستان

گردنبند، اولین زیورآلات مورد استفاده‌ی بشر بوده است. گردنبندهای اولیه کاملا ساده و با استفاده از مظاهر طبیعت از جمله پر، استخوان، پوسته‌ی درختان و مواد گیاهی ساخته می‌شده‌اند.

طبق تحقیقات و مکاشفات باستان‌شناسی، قدیمی‌ترین زیورآلات مورد استفاده‌ی بشر، گردنبندی از صدف‌های سوراخ شده است که در غاری واقع در مراکش کشف شده است. این گردنبند احتمالا متعلق به ۱۱۰ هزار سال پیش از میلاد است.

تاریخچه گردنبندفرهنگ‌های اولیه‌ی بشر، در سبک پیدایش و پیشرفت زیورآلات و از آن جمله گردنبند نقش بسزایی داشته است. گردنبندها و جنس خاص آنها در حقیقت نشان‌گر موقعیت افراد، اعتبار و عناصر هویت آنها بوده است. در این عهد، بیشترین و مهمترین کاربرد گردنبند در مراسم آیینی، مذهبی و جادویی و خاکسپاری افراد است.

تمدن کرت، یکی از باستانی‌ترین تمدن‌هایی است که تقریبا همه‌ی طبقات اجتماعی آن از گردنبند استفاده می‌کرده‌اند. کشاورزان سنگ‌ها را در نخی از جنس کتان به هم می‌آویختند و افراد متمول از مهره‌های قیمتی مانند عقیق، مروارید و آمیتیس گردنبندهایی برای خود فراهم می‌کرده‌اند.

در بین‌النهرین و بابل، آویزهایی از جنس عقیق، لاجورد و طلا می‌ساختند و به زنجیرهای طلایی می‌آویختند.

سومریان نیز با طلا و نقره و با استفاده از سنگ‌های لاجورد و مهره این کار را انجام می‌دادند.

در مصر باستان، انواع مختلف گردنبند کاربرد داشته که به خوبی طبقه‌بندی اجتماعی این سرزمین را نشان می‌داده است. طبقات پایین جامعه، یقه‌های خود را با تزئینات طبیعی و دم دستی مانند شیشه و سفال و مهره‌های توخالی می‌آراستند . طبقات متمول و بالا، آویزهایی از طلا به شکل حیوانات، گیاهان و حشرات به گردن خود می‌آویختند و گاهی نیز از تعویذ و چشم‌زخم هم بهره می‌جستند.

در رم باستان، قشر ممتاز جامعه از طلا و نقره با سنگ‌هایی مثل کهربا، مروارید، یاقوت کبود و الماس، و با ملیله‌کاری و میناکاری گردنبندهای زیبایی می‌ساختند.

تاریخچه‌ی گردنبند در اروپا

در دوران قرون وسطی جواهرات به عنصر جدایی‌ناپذیر لباس تبدیل شدند و گردنبندها اصلی‌ترین نقش را در این زمینه ایفا می‌کردند. از قرن ۱۴ تا اوایل قرن ۱۷، گردنبندهای ساخته شده با سنگ‌های قیمتی و زنجیرهای سنگین طلا با آویزهایی جذاب، عامل تمایز وضعیت اجتماعی و درجه‌بندی میزان ثروت افراد بوده است.